Vakcinacija u trudnoći - šta se (ne) preporučuje
Zdravlje
Vakcinacija u trudnoći nije razlog za brigu iako većina trudnica strahuje za zdravlje bebe kada treba da se vakciniše. Ukoliko ste trudni i treba da se vakcinišite, posavetujte se sa svojim lekarom o eventualnim rizicima i slobodno pitajte sve što vas interesuje.
Imajte na umu da su neke vakcine potpuno bezbedne za primanje u trudnoće, dok se neke nikako ne preporučuju.
Vakcine koje se preporučuju u trudnoći
Vakcinacija u trudnoći se preporučuje kada su u pitanju vakcine protiv sezonskog gripa, velikog kašlja, tetanusa i difterije. Ove vakcine spadaju u inaktivisane vakcine koje sadrže viruse koji se ne mogu dalje umnožavati.
Vakcina protiv sezonskog gripa se preporučuje u trudnoći posebno zbog oslabljenog imunog sistema koji se javlja kod većine trudnica. Činjenica je da su trudnice u većem riziku od komplikacija usled oboljevanja od sezonskog gripa u odnosu na žene koje nisu trudne. Jedna od komplikacija je bronhitis i upala pluća obzirom da trudnice otežano dišu usled sve većeg stomaka.
Vakcina protiv velikog kašlja se takođe obavezno preporučuje u trudnoći. Veliki kašalj je ozbiljno infektivno oboljenje koje može ugroziti i majku i bebu. Ukoliko trudnica primi vakcinu protiv velikog kašlja, njeno telo će proizvoditi antitela koja se prenose na bebu pružajući joj određeni stepen zaštite dok beba sama ne primi ovu vakcinu koja se obično daje u 8. nedelji života.
Takođe, vakcina protiv difterije i tetanusa je potpuno sigurna u trudnoći. Trudnica bi svakako trebalo da primi vakcinu protiv tetanusa ukoliko dođe do neke povrede. Osim toga ova vakcina štiti od infekcija usled povreda kod porođaja.
Vakcina protiv korona virusa u trudnoći
Vakcina protiv korona virusa do skoro je bila predmet velikih polemika. Obzirom da je praksa, na žalost, pokazala da se korona virus može iskomplikovati u trudnoći i ugroziti zdravlje, pa i život majke i bebe, preporuka je da se sve trudnice vakcinišu protiv korona virusa bez obzira u kom stadiju trudnoće se nalaze.
Prema jednom mišljenju, preporuka je da se vakcina protiv korona virusa primi pre ulaska u treće tromesečje trudnoće. Prema drugom mišljenju, vakcinaciju treba obaviti već nakon prvog tromesečja, od 12-20. nedelje trudnoće jer su do data svi bebini organi formirani.
Vakcinacija u trudnoći protiv korona virusa preporučuje se i dojiljama, obzirom da su istraživačke studije potvrdile da se u majčinom mleku nalaze antitela koja štite bebu od infekcije.
Vakcina protiv majmunskog gripa u trudnoći
Trudnice i novorođenčad spadaju u osetljivu kategoriju stanovništva kada su u pitanju majmunske boginje. Iako je razvijena posebna vakcina protiv majmunskih boginja, do sada nije dostupna širokoj populaciji. Međutim, zaštitu od majmunskih boginja u određenoj meri pružaju i vakcine protiv malih i velikih boginja koje se moraju primiti pre trudnoće.
Dakle, ukoliko je žena primila vakcinu protiv velikih i malih boginja pre trudnoće postoji određeni stepen zaštite i od majmunskih boginja. Ove vakcine moraju se primiti minimum 40 dana pre trudnoće.
Vakcine u trudnoći koje se ne preporučuju
Vakcinacija u trudnoći ne preporučuje se kada su u pitanju tzv. žive vakcine. To su vakcine koje sadrže žive viruse koji se dalje mogu razmnožavati i inficirati bebu. U određenim slučajevima, živa vakcina se može primiti i u trudnoći ukoliko lekar oceni da je rizik od infekcije veći od rizika vakcinacije.
Žive vakcine koje se preporučuju u trudnoći su:
vakcina protiv humanog papiloma virusa,
vakcina protiv malih boginja,
vakcina protiv zauški,
vakcina protiv rubeola,
vakcina protiv varičela
živa vakcina protiv gripa
tzv. putne vakcine (protiv žute i tifusne groznica).
Vakcinacija u trudnoći podrazumeva obavezne konsultacije sa izabranim lekarom. Nakon pregleda i utvrđivanje opšteg zdravstvenog stanja trudnice, uključujući i istoriju bolesti, lekar će doneti konačnu odluku o potrebi vakcinacije za vreme trudnoće.
Srodni tekstovi:
Koje mere zaštite od korona virusa su preduzete tokom održavanja nastave u školama stranih jezika?
Danas, čitav svet se bori protiv opake epidemije aktivno uvodeći u sve sfere života nova pravila i m...
DetaljnijeSavršene kuhinje za savršenu kulinarsku inspiraciju
Koliko ste puta gubili strpljenje u kuhinji jer vam je radni prostor premali, ili je prosto čitava k...
DetaljnijeSimptomi nedostatka vitamina D3 i kako ga obezbediti organizmu?
Vitamin D3 jedan je od najvažnijih kada govorimo o dobrom osećaju, stabilnom zdravlju i jakom, otpor...
DetaljnijeŠta je dekorativni malč?
Mnogim pripadnicama nežnijeg pola, koje žive u kući, vrlo je važno i kako će izgledati njihovo dvori...
Detaljnije